• Beğendiklerim
  • Henüz Hiç Favori Eklemediniz.
  Müşteri Hizmetleri+90 (252) 611 11 19
  WhatsApp Destek
  ×Müşteri Temsilcileri

  Sapanca Gezi Rehberi

  Sapanca Gölü'nün Hikayesi

  Türkiye'deki birçok yer gibi Sapanca Gölü’nün adının da bir hikâyesi var. Aslında, birçok yerlinin hala inandığı bir efsaneden kaynaklanıyor. Sapan, sapan kelimesinin Türkçe karşılığıdır ve iddiaya göre, kasaba yaşayan halk oldukça zengindir. Bir gün kasabaya fakir ama kalbi iyilikle kaplı bir adam gelmiş. Adam bu zengin halktan birinin evinde konaklamak istemiş ancak kimse izin vermemiş. Sonra bir bardak su isteyen bu adama kimse bir bardak su vermemiş.  Adam kasabayı terk ettiği sırada bir kulübeye rastlar ,burası geçimini sapan satarak sağlayan bir adamın dükkanıdır. Adam yaşlı adamı çok iyi karşılamış su vermiş, karnını doyurmuş. Yaşlı adamı dağlara kadar yolcu eden sapancı geri döndüğünde her yerin sular altında kaldığını görmüştür. Bugün halen gittiğiniz zaman gölün ortasında yükselen bir minare görebilirsiniz. Gerçekten de göl bir kasabayı sular altında bırakmıştır ve suyun altında halen yapılar vardır.  

  Hikaye doğru mu yanlış mı bilinmez ama konumu büyükşehirlere oldukça yakın olan Sapanca Gölü yeşilin ve huzurun  dans ettiği bir doğa harikasıdır. İzmit ve İstanbul’dan kolayca ulaşabilirsiniz. İzmit'in hemen yanında bulunan Sapanca Gölü'ne İstanbul'dan tren, otobüs veya araba ile kolayca ulaşılabilir. Bölge, kamptan lüks kaplıcalara, tatil köylerinden villa kiralama alternatiflerine kadar değişen konaklama birimleri ile hem gölde hem de açık havada her mevsim aktivitelerle doludur.


  Sapanca’ya Ulaşım

  Buraya gelirken kendinize ait bir aracınızın olması sizin için avantajlıdır.Sadece araçlarla ulaşım sağlayabileceğiniz alanlar mevcuttur. Buralara otobüs, minibüs,taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz elbet. Ancak zamandan tasarruf etmek ve dolu dolu gezmek görmek için kendinize ait bir araç ile gelmeniz sizin için bir artı olacaktır

  Nerede Kalınır?

  Gölde çok sayıda  kiralık villa ve ev vardır ve ayrıca kaplıcaları ve havuzları olan pahalı tatil köyleri de mevcuttur. Ancak ormanda biraz daha fazlasını istiyorsanız ya da gerçekten kalabalıktan kaçmak istiyorsanız, Kartepe çevresinde, gölden yaklaşık 20 dakika uzaklıkta çok sayıda kamp alanı ve ayrıca gölü çevreleyen, dilediğiniz gibi atlayabileceğiniz noktalar var. Sapanca kiralık villa için bizimle iletişime geçebilir ya da linkten villa seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz.

  https://www.mustakilvillam.com/tr/bolgeler/sapanca-kiralik-villa/

  Gölde Yapabilecekleriniz

  Otelinizden, villanızdan veya kamp alanınızdan çıktıktan sonra çok sayıda seçeneğiniz olur. Balık tutmak, Yaz aylarında, su kayağı, kano ve kano sporu ile birlikte yüzme oldukça popülerdir. Kıyı şeridinde kürekli tekne kiralayabileceğiniz küçük tezgahlar da vardır.
  Alabalık (alabalık) gölün ana balığıdır ve gölün çevresindeki hemen her restoranda bulabilirsiniz

   

  Köylere gelince, kahvaltının mükemmel bir noktası olan kafelerin sıralandığı sahil şeridiyle Sapanca gölü muhteşem lezzetlere imza atmaktadır. Rıhtımdan restoranlardan uzakta diğer yöne giderseniz sizi yürüyüş yoluna götürür. Güzel bir bisiklet ve yürüyüş yolu vardır. Sabah koşunuz için veya çimenlerde uzanarak geçirdiğiniz bir öğleden sonra için oldukça ideal bir yerdir. Yemek yapmayı tercih ederseniz banklar ve piknik alanları da var.

  Kırkpınar sahil boyunca çimlere uzanabileceğiniz bir diğer yerdir. Sapanca'nın merkezinden 20-30 dakikalık bir bisiklet yolculuğu kadar ama kesinlikle gezmeye değer. Yolda, yolculuğun bir oturma odası gibi kokmasına neden olan, farklı türlerde köknar ve çam ağaçları olan bir dizi ağaç çiftliği var. Nihayet Kırkpınar'a vardığınızda, göl kenarında, gelin ve damatların süslediği, düğün fotoğraflarının çekildiği, çay ya da barbekü yapabileceğiniz güzel bir çimen şeridi var. İç bölgelere gitmek istiyorsanız, çok sayıda tarım arazisi ve birkaç mil uzunluğundaki ilginç bir kırsal alan var. Bu çiftliklerin bazılarının kendi bünyesinde restoranları var ve kendi organik ürünlerini satıyorlar. İç kesimlerdeki daha manzaralı bölümlere gitmek için arabayla yaklaşık yarım saat yol almanız gerekir.

  Gölün Çevresi İç kesimlerde yaptığınız ziyaretlerde turistlerin en çok ilgisini çeken Kartepe oluyor. Kışın esas olarak bir kayak dağı ve tatil yeri, yılın geri kalanında da yaya veya ATV ile yapılabilecek oldukça fazla trekking vardır. Bir yanda Sapanca Gölü, diğer yanda İzmit Körfezi tüm bunlara ek Samanlı Dağları manzarasına da tanık olacaksınız.
  Tüm yıl boyunca görülmesi gereken bir diğer şey ise Maşukiye. Daha çok Kartepe'nin dibine doğru yer alan bölge, kahvaltı balkonlarının ve kabinlerinin etrafından dolanan insan yapımı şelaleleri ile tanınır. Tüm insanlardan yorulduğunuzda yakındaki parkurlarda yürüyüşe çıkabilirsiniz. Daha çok adrenalin bağımlısıysanız, daha kısa sürede daha fazlasını görmenizi sağlayacak ATV turları vardır (yeni başlayanlar için de yeterince kolaydır). Sapanca Gölü, sonbaharda yaprak gözetleme, kışın kayak, ilkbaharda tekne gezintisi ve balık tutma imkanı sunar. Ancak ne zaman ziyaret etmeye karar verirseniz, size her zaman doğaya sessiz ve huzurlu bir kaçış sağlayacaktır.

   

  XREZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  Ön Ödeme ₺0,00
  Kapıda Ödenecek ₺0,00
  Extra temizlik ₺0,00
  İndirim₺0,00
  ₺ 0,00 x 0 gece₺0,00