• Beğendiklerim
  • Henüz Hiç Favori Eklemediniz.
Müşteri Hizmetleri +90 (252) 611 11 19
WhatsApp Destek
× Müşteri Temsilcileri

Bir Doğa Harikası Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi'ni duydunuz mu? Ölüdeniz'e oldukça yakın bir konumda ayrıca Fethiye bölgesini keşfetmek isteyenler için ultra popüler bir selfie durağı. Nedeni açık; Kelebekler Vadisi, doğanın yarattığı ve sizi suskun bırakan sıra dışı yerlerden biridir. Vadi, 350 metreye kadar dik ve neredeyse dikey kayalarla çevrili bir kumsala sahip yeşil bir vahadır. Vadinin sonunda küçük bir akarsu oluşturan şelale vardır. Vadi, adını gerçekten de orada yaşayan birçok kelebeğinden alıyor.

Kelebekler Vadisi'ne Nasıl Gidilir?

Birçok turistin sandığının aksine Kelebekler Vadisi'ne ulaşmanın en iyi yolu, vadinin yukarısındaki köy Faralya'ya gitmek değil. Önceleri, insanlar vadiye ve sahile doğru yürüyüşe çıkarlardı, ancak birkaç ölümcül kazadan sonra yetkililer, yürüyüşü caydırmak veya hatta yasaklamak için uyarı işaretleri koydular.

Ölüdeniz’den Kelebek Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Çıkış noktanız Faralya ise, dolmuş ile Ölüdeniz'e gidebilirsiniz. Sezon boyunca (Mayıs-Ekim), otobüsler Kabak'tan 08: 30-20: 30 arası her saat (ve yoğun saatlerde her yarım saatte bir) hareket eder.

Çıkış noktanız Fethiye veya bölgedeki başka bir yer ise, günün hemen her saatinde Ölüdeniz'e düzenli otobüs bağlantıları bulacaksınız.

Ölüdeniz'e vardığınızda otobüsten nereden ineceğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok. Dolmuş her zaman planlı molalar vermektedir.


Vadide Neler Yapılabilir?

Kelebekler Vadisi'nin çekici özelliği Teoride yalnızca tekneyle erişilebilir olması, bu da burayı nispeten bakir bir yer olarak tutmaya yardımcı oldu. Vadi, serin bir deniz meltemi eşliğinde birçok ağacın veya asmanın gölgesinde gün boyu vakit geçirmek için harika bir yerdir. Kelebekler Vadisi, her gün Ölüdeniz'den kalkan büyük korsan partisi teknelerinin yelken rotasında bir durak olduğu için zaman zaman bir sürü turist akınına uğruyor. Kısa bir duraktır, ancak bunaltıcı olabilir. Bunun dışında, özellikle yoğun sezonda burayı dinlendirici ve huzurlu bulacaksınız.

 

Kelebekler vadisinde 80 den fazla türde kelebek yaşamaktadır. Bazen insanlar kelebeklerin olmadığı gerçeğinden şikayet ederler. Burada 80'den fazla farklı tür yaşıyor. Kelebekleri gözlemlemek için en doğru zaman Haziran ayıdır. Ayrıca kelebeklerin çoğu, şelalenin bulunduğu vadinin arkasına doğru yoğunlaşır. Ne yazık ki, Kelebekler Vadisi'ni bir tur ile ziyaret etmiyorsanız, vadinin o kısmına küçük bir giriş ücreti ödemeniz gerekecektir. Şelalenin olduğu vadinin sonuna kadar giden küçük bir patika vardır. Şelaleyi bir kayadan kayma riski olmadan yakından görmek istiyorsanız, parmak arası terliklerden daha sağlam bir şeye ihtiyacınız olabilir. Şelaleye kadar bakımlı bir yol beklemeyin, son kısım biraz kaya tırmanışı içerir. Her halükarda, bize sorarsanız, Kelebekler Vadisi'nin cazibesi plaj alanında ve daha spesifik olarak hemen arkasındaki yemyeşil alanda yatıyor.

X REZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati : Çıkış Tarihi:
Ön Ödeme ₺0,00
Kapıda Ödenecek ₺0,00
Extra temizlik ₺0,00
İndirim ₺0,00
₺ 0,00 x 0 gece ₺0,00