• Beğendiklerim
  • Henüz Hiç Favori Eklemediniz.
  Müşteri Hizmetleri+90 (252) 611 11 19
  WhatsApp Destek
  ×Müşteri Temsilcileri

  Fethiye Kayaköy

  Kayaköy'ün Hayalet Köyü

  Fethiye'nin en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Kayaköy'ün hikayesi 11. Yüzyılda başlamıştır. Burası Likya Uygarlığı'nın yerleşim yeri üzerine kurulmuş Rum köyüdür. Kayaköy ticareti ve sosyal hayatı gelişmiş, 20. Yüzyıla kadar 25 bin kişinin yaşadığı kocaman bir kenttir. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Türkiye - Yunanistan arasında yapılan anlaşma ile buradaki Rum'lar ve Batı Trakya'daki Türkler yer değiştirmiştir. Trakya'dan göç eden Türkler buradaki yaşama uygun sağlayamayıp köyü terk etmişlerdir.

  19. Yüzyıl Dönüşü Kayaköy

  19. yüzyılın başında Kayaköy’de okullar, kiliseler, mağazalar ve işletmeler uyum içinde işliyordu. Köy bir topluluk olarak gelişiyordu. Tarihinin dönüm noktası ve en önemli kısmı, köy içinde Rumlarla Türklerin yan yana yaşamasında yatmaktadır. Rumlar köyüne Levissi, Türkler ise Kayaköy adını verdiler.


  Yunanlılar ve Türkler, dinlerinin ve eğitimlerinin dışında, birbirleriyle bütünleşmiş, aynı ortak amacı paylaşarak uyum içerisinde yaşamlarına devam ediyorlardı.


  Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi Birinci Dünya Savaşı'nın kaybı, Osmanlı İmparatorluğu'nun sona ermesi ve Anadolu bölgesinde Yunanlıların işgal girişimi, hepsi Kayaköy'ün düşüşünü zorlamak için birleşti. Yunan Hristiyan vatandaşlar tehcir için Fethiye limanına gitmeye zorladı ve Müslüman Türkler Yunanistan'dan sürüldü. Geri dönen Türklerin çoğu Kayaköy'e yerleşmek istemedi. Zaten orada olanlar üzerine yaşanan depremle yaşayan insanlar evlerini terk ettiler. Ancak asıl mesele, tarihi olayların bir kombinasyonu insanları arkadaşlarını, komşularını, evlerini terk etmeye ve çocuklarını yerinden etmeye zorladı. Türk Yunan Nüfus Mübadelesi Antlaşması imzalandığında tüm hayatlar sonsuza dek değişti.
  Günümüz Kayaköy yani hayalet köy,

  Fethiye ve çevresindeki tatil köyleri için en büyük turistik yerlerden biridir. Geçmişten uzaklaşma çabasıyla UNESCO, Kayaköy'ü bir dünya dostluk ve barış köyü seçti. Köyün etrafında dolaşmak ilginç ama tarihi önceden araştırırsanız daha çok özümseyeceksiniz.

  1923'ten beri tamamen terk edilmiş olan Kayaköy kasabası, Hisarönü'nün turistik cennetinden sadece beş kilometre (3.1 mil) batısındadır, ancak insanlar nadiren ziyaret eder. Yüzlerce taş ev, sıcak güneşin altında yavaş yavaş harap olurken, keşfedilmeyi bekleyen bir terkedilme hikayesi var.

  Kayaköy’ün Derin Tarihi

  Bir zamanlar Levissi olarak bilinen terk edilmiş Kayaköy köyü, gelişen ve uyumlu bir topluluk içinde Anadolu Müslümanları ve Rum Ortodoks Hıristiyanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 10.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Kökeni 14. yüzyıla dayanan Kayaköy, Yunan-Türk Savaşı'nın sonunda, bir nüfus mübadelesinin Yunanistan ve Türkiye arasında Müslümanların ve Hıristiyanların değiş tokuş edildiği bir tarihi konu alır.

  Böylece Levissi, 6.000'den fazla Hristiyan aniden ayrıldığında, geride sadece güzel taş evlerini ve kiliselerini bırakarak Kayaköy (Kaya Köyü) oldu. Genel olarak, mübadele, Milletler Cemiyeti'nin göreve atadığı Nobel ödüllü Norveçli bilim adamı Fridtjof Nansen tarafından organize edilen yepyeni bir yerleşim yerini kabul etmek zorunda kalan yaklaşık 200.000 Rum ve 300.000 Türk'ü yerinden etti.
  O zamanlar, Levissi'nin eski sakinleri Yunanistan'a geldiler ve kısa bir süre sonra Atina'dan yaklaşık 40 kilometre (24,8 mil) bir alana yerleştiler ve bu onlara eski evlerinin çoğunu hatırlattı. Ancak Yunanistan'dan yeni gelen Müslümanlar, çok uzak buldukları yamaçtaki konumu nedeniyle Kayaköy'de yaşamadılar. 1957'ye gelindiğinde, büyük bir deprem yaşandı terk edilmiş kasabaya ve binalara büyük zarar verdi. El değmeden bırakılan yamaçtaki evler, okullar, şapeller, kiliseler, dükkanlar ve kafeler, doğal unsurlardan zayıf da olsa terk edilmelerini protesto eder gibi bugün ayakta kalmaya devam ediyor.


  Kültür Bakanlığı aracılığıyla müze statüsü kazanan ve UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak kabul edilen Kayaköy devleti çökmeye devam etse de bir miktar ilerleme kaydetti. Köyün gelişen geçmişinin en dokunaklı hatırlatmalarından biri, solmuş fresklerin ve tonozlu tavanların ve kemerlerin, yapının inanç ihtişamını yaydığı başka bir dönemin hikayesini anlattığı Kato Panagia Kilisesi'dir.

  Müze köyü, sert rüzgarların ve kışların etkisiyle eski görünse de, hüzünlü hikayesi ve gizemli, hayalet kasaba atmosferi, onu maceraperest yürüyüşçüler için ilham verici bir keşif yapmaya devam ediyor. İngiliz romancı Louis de Bernieres bile, Birinci Dünya Savaşı sırasında ve Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde geçen Kanatsız Kuşlar romanında terk edilmiş köyün kurgusal bir versiyonunu kullandı.

  Kayaköy’ü ziyaret etmek için buraya yakın konumda olan villalarımızı inceleyebilirsiniz. Tatilinizin tadını çıkarırken aynı zamanda tarihte bir yolculuk  yapın Fethiye kiralik villa alternatiflerinden size en uygun olanını seçin. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  XREZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  Ön Ödeme ₺0,00
  Kapıda Ödenecek ₺0,00
  Extra temizlik ₺0,00
  İndirim₺0,00
  ₺ 0,00 x 0 gece₺0,00