• Beğendiklerim
  • Henüz Hiç Favori Eklemediniz.
  Müşteri Hizmetleri+90 (252) 611 11 19
  WhatsApp Destek
  ×Müşteri Temsilcileri

  EGE ADALARI

  EN BİLİNEN Ege Adaları


  Güneyde (genellikle batıdan doğuya) denizi sınırlayan şu adalar bulunur; Kithira, Antikythera, Girit, Kasos, Kerpe ve Rodos.

  Takımadalar kelimesi aslında Ege Denizi ve adalarına uygulanmıştır. Ege Adaları'nın birçoğu veya ada zincirleri aslında anakaradaki dağların uzantısıdır. Bir zincir denizden Sakız'a, diğeri Euboea'dan Samos'a, üçüncüsü ise Mora ve Girit üzerinden Rodos'a uzanarak Ege'yi Akdeniz'den ayırır.

  Ege Denizi'nde çoğunluğu siyasi olarak Yunanistan'a ait olan yaklaşık 1.415 ada ve adacık vardır. Türk malları arasında İmbros (Gökçeada), Bozcaada (Bozcaada) ve Türkiye'nin batı kıyısındaki sekiz adacık daha bulunmaktadır.

  Yunan Ege Adaları geleneksel olarak kuzeyden güneye yedi gruba ayrılmıştır.

   

  Kuzeydoğu Ege Adaları

  Sporad

  Eğriboz

  Argo-Saronik Adaları

  Kiklad

  Oniki Ada (Güney Sporades)

  Girit

  Tarihte Ege Uygarlığı


  "Ege uygarlığı", M.Ö. 3000-1200 yılları arasında Yunanistan'da ve Ege Denizi havzasında gelişen Bronz Çağ uygarlıkları için genel bir terimdir. Eski Yunan yazarlar kahramanların hikayelerini anlatırken, aslında 19. yüzyılın sonlarına kadar Ege medeniyeti hakkında çok az şey biliniyordu.


  Eski zamanlarda deniz, iki eski uygarlığın doğum yeriydi. Bu uygarlılar Girit Minosları ve Mora Yarımadası'nın Miken Uygarlığı şeklindedir.  Daha sonra Atina ve Sparta şehir devletleri, Atina İmparatorluğu ve Yunan Uygarlığı'nı oluşturan diğer birçok devlet arasında ortaya çıktı. Diğer bir deyişle, Ege Uygarlığı terimi tarafından kapsanan üç ayrı bölge vardı. Girit, Kikladlar ve Yunan anakarası. Girit, Erken Tunç Çağı'ndan Minos uygarlığıyla ilişkilidir, Kikladlar ve anakara farklı kültürlere sahiptir. Kikladlar Erken Helladik ("Minyan") döneminde anakara ile ve Orta Minos döneminde Girit ile yakınlaştı.

  1450'lerden itibaren Yunan Miken uygarlığı Girit'e yayıldı. Girit kültürel bir köprü görevi görmüş olabilir, çünkü orada gelişen kültür ve medeniyetler Eski Mısır ve Orta Doğu gibi bir dizi farklı merkezle ticaret yapmışlardır. Ege bölgesi daha sonra Persler ve Romalılar tarafından işgal edildi ve Bizans İmparatorluğu, Venedikliler, Selçuklu Türkleri ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaşandı. Ege, orijinal demokrasilerin yeriydi ve deniz yolları, Doğu Akdeniz'in çeşitli medeniyetleri arasındaki temas araçlarıydı.

  XREZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
  Ön Ödeme ₺0,00
  Kapıda Ödenecek ₺0,00
  Extra temizlik ₺0,00
  İndirim₺0,00
  ₺ 0,00 x 0 gece₺0,00